Otsing
Naised vanuses 20–25-eluaastat on oodatud osalema Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis läbiviidavas uuringus „Pikaajaliselt suukaudseid kombineeritud hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid (KHV) tarbinud noorte naiste kehakoostise sh luutiheduse seosed toitumise, kehalise aktiivsuse ja emotsionaalse enesetundega võrreldes KHV-d mitte tarbinud naistega“.
Kuna suukaudsed kombineeritud hormonaalsed rasestumisvastased vahendid (KHV) on naiste seas laialdaselt kasutusel ja neid hakatakse tarvitama juba teismeeas (sageli ka põhjustel, mis pole seotud raseduse ärahoidmisega), siis on rahvatervise seisukohalt oluline selgitada KHV tarbimise seos luutihedusega. Uurimistöö eesmärgiks on seega selgitada regulaarselt ja pikaaegselt (vähemalt 3 aastat) KHV-d tarbinud Eesti noorte naiste kehakoostise sh luutiheduse (kogu keha luutihedus, reieluu kael, lülisammas) seosed toitumise, kehalise aktiivsuse ja emotsionaalse enesetundega võrreldes KHV-d mitte tarbinud Eesti noorte naistega.
Uuringusse kaasatakse kokku maksimaalselt 200 vabatahtlikku noort naist vanuses 20–25 eluaastat, kellel ei ole diagnoositud kroonilisi haigusi. Pool neist peaksid olema tarbinud suukaudsed KHV vähemalt kolme aasta jooksul ja pool ei tohiks olla KHV-d tarbinud. Uuring viiakse läbi november 2023 kuni märts 2024 Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis (Nooruse 5):
- Esimesel kohtumisel (planeerige u 30 minutit) toimub peale informeeritud nõusoleku lehe allkirjastamist esmalt veenivere võtmine (ruum 207). Teile antakse toitumispäevik, mida palutakse täita kolme päeva kohta (sh üks nädalavahetuse päev) ning palutakse see täidetuna kaasa võtta teisel kohtumisel.
- Teisel kohtumisel (planeerige u 30 minutit) toimub kehakoostise määramine ja selleks kasutatakse röntgenkiirtel töötavat luudensitomeetrit ehk DXA aparaati (Dual-energy X-ray absorptiometry, Hologic). Eelnevalt määratakse teie pikkus ja kehamass. Te peate olema kerges riietuses ning lamama selili asendis. Kiirgustase organismile on väga madal, kuid protseduuri ei tohi teostada raseduse korral. Üheskoos vaadatakse üle ka toitumispäevik.
Uuringus osalemine on vabatahtlik, te võite osaluse katkestada ja keelduda oma andmete kasutamisest andmeanalüüsil oma uuringus osalemise päeva jooksul. Lisakulusid (nt uuringusse kohale tulemise sõidukulud) teile ei kompenseerita, kuid te saate soovi korral tagasisidet nii oma vereparameetrite kui ka kehakoostise osas. Uuringu läbiviimiseks on saadud kooskõlastus Tartu Ülikooli inimuuringute eetika komiteelt.
Küsimuste korral kontakteeruge vastutava uurijaga Anna-Liisa Tammega e-posti aadressil: annaliisatamm@nooruse.ee.
Huvi korral registreeruge vereanalüüsile ja kehakoostise määramisele siin.
Previous news
7. november 2023
Tugigrupp erivajadustega inimeste lähedastele
5. oktoober 2023