Otsing

Otsing

decalBackTopdecalBackBot

AED ehk automaatne kehaväline defibrillaator

Automaatset kehavälist defibrillaatorit (AED) läheb vaja südame äkksurma korral.

Südame ootamatu seiskumise korral peaks kannatanut ümbritsevad inimesed helistama koheselt hädaabinumbrile 112 ja alustama elustamisvõtetega. Ent erinevad uuringud näitavad, et kannatanu ellujäämise tõenäosust suurendab ja hilisemale taastumisele aitab oluliselt kaasa see, kui julgetakse ka AED-aparaati kasutada ning selle abil abivajajale elektrišokk anda.

AED-aparaate leiab nii suurematest bussijaamadest, kaubanduskeskustest, spordiklubidest, eraettevõtetest, hotellidest ja mujalt.

Juhend AED kasutamiseks (suuremalt nägemiseks kliki pildile)

Videod

Regulaarne kehaline aktiivsus aitab ära hoida paljude krooniliste haiguste teket, kuid ülemäärane treening võib soodustada südame- ja veresoonkonnahaiguste väljakujunemist, mis omakorda võib viia müokardiinfarkti või äkksurmani. Loe ka Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis läbiviidud uuringut mitteprofessionaalsete meesmaratoonarite kohta.

Fakt on aga see, et südame-veresoonkonna haigused on Eestis peamine surmapõhjus, mille tagajärjel sureb igal aastal ligikaudu 8000 inimest. Kas Sina oskad vajadusel elustada ja AED aparaati kasutada?

Südame äkksurm on ootamatu südameseiskus suhteliselt hea tervisliku seisundiga inimesel. Sellele  eelneva 24 tunni jooksul võib esineda kaebusi, näiteks valu rinnus, õhupuudus, minestus vms. Südame äkksurmale võib viidata äkiline teadvusekaotus, hingamise seiskumine, tahtmatu urineerimine, lihastõmbused, silmade pahupidi pöördumine. Südame äkksurm võib tekkida ka veekeskuses või saunas. Ära karda vajadusel AED-d kasutada ka seal!

AED-d võib leida avalikes kohtades nagu kaubanduskeskused, koolid, spaad jne. Võimalikult kiire elektrišokk suurendab oluliselt kannatanu ellujäämise võimalust. AED-aparaat annab häälkäsklusi, mistõttu on selle kasutamine lihtne. AED kasutamine on turvaline nii Sulle kui kannatanule: aparaat analüüsib ise, kas elektrišokk on vajalik ning juhendab ka Sind, millal on kannatanut ohutu puudutada ja millal mitte.

Pea meeles, et kui inimese süda on seiskunud, on ta  juba surnud. Sinu tegutsemine ei saa kannatanut kahjustada, vaid aitab päästa tema elu!