LAADIMINE

Kirjuta otsingusõna

Jaga

29. septembril andis Tartu Ülikooli Kliinikumi uus C-korpuse operatsiooniplokk huvilistele võimaluse piiluda nende salapäraste uste taha. Operatsiooniteenistuse tööga said tutvuda nii tervishoiutöötajad kui ka tervishoiu valdkonnas alles õppivad tulevased kolleegid. Huvilisi oli pea sadakond. Avatud uste päeval oli võimalik uudistada lähimaade moodsaimat operatsioonitehnikat ning lüüa ise kaasa paljudes erinevates töötubades. Näiteks osaleda hemostaasi töötoas, aga ka endoskoopilise kirurgia, elektrokirurgia ja anesteesiaõe töötoas. Samuti oli võimalik kätt proovida mehaaniliste õmblusaparaatidega ning uudistada operatsiooniinstrumente.

Eelkõige andis operatsiooniploki külastamine osakonnast ülevaatliku pildi. Enim pakkus huvi uus keskkond ja ka see, milline võiks olla tulevane potentsiaalne töökeskkond. Palju elevust tekitas endoskoopilise kirurgia töötuba, kus huvilistel oli võimalus ise endoskoopilist operatsioonitehnikat käeliselt proovida ning teha seda lisaks 3D-vaates. Elektrokirurgia töötoas sai proovida erinevate elektriliste instrumentidega töötamist, hemostaasi töötoas oli võimalus õppida peatama verejooksu ja panna oma oskused proovile kirurgilises õmblustehnikas. Operatsiooniõed olid ette valmistanud instrumendid, mida osakonnas tavapäraselt kasutatakse. Tutvuda sai nii klassikaliste kirurgiliste instrumentidega kui ka ortopeedilistel operatsioonidel kasutatavate eriinstrumentidega. Operatsiooniõdede käe all sai lisaks harjutada steriilse kitli selga panemist ja kinnastamist. Anesteesiaõed rääkisid oma igapäevasest tööst ja näitasid erinevaid patsiendi juhitavale hingamisele viimise võimalusi ning demonstreerisid tänapäevast tehnikat, mis abistab juhitavat hingamist.


Tavaosakondadega võrreldes on operatsiooniosakonna töö ja töökeskkond teistsugune. Töötubades osalejad said ülevaate mitmetest tegevustest, milline on operatsiooniosakonnas töötavate õdede igapäevane töö. Tudengite hinnangul andis selline võimalus saada üle mitmetest operatsioonitoaga seotud hirmudest. Kuna puudub kogemus, arvatakse, et operatsioonitoas töötava õe töö on keeruline ning tihti kaheldakse, kas sellel erialal töötamist üldse proovida. Suurem osa operatsiooniõe teadmistest ja oskustest omandatakse töö käigus ning kogemused tulevad aja jooksul.

Operatsiooniõel peab olema oskus ja tahe olla meeskonnaliige. Ta on aus ja avatud suhtleja, empaatiline ning avatud mõtlemisega. Kiire otsustusvõime ja tehniline taiplikkus on kindlasti omadused, mis operatsioonitoas palju kaasa aitavad. Operatsiooniõde tegeleb iga patsiendiga personaalselt. Tema teadmised anatoomiast, füsioloogiast ja kaasaaegsest kirurgilisest tehnikast on sügavamad ja laiemad võrreldes kolleegidega, kes operatsioonitoas ei tööta. Operatsiooniõde on oluline liige professionaalses kirurgilises meeskonnas ning töötab eriliste meditsiiniseadmete ja instrumentidega, mida teistes meditsiinivaldkondades ei kasutata. Täna teeb Eesti Operatsiooniõdede Ühing tihedat koostööd Eesti Õdede Liiduga, et tuua tervishoiu kõrgkoolide õppekavasse operatsiooniõendus.

Kohtumiseni operatsioonitoas!