E-lapsehoidja – kes ja milleks?

E-lapsehoidja. Foto: Liis Vääna/KideoCall7

Share

Tänapäeva ajas kiiresti muutuv hetkeolukord nõuab väledat tegutsemist, loovat lähenemist ja „kastist väljapoole“ mõtlemist. Kui meil on e-maksuamet, patsiendiportaal ja digiallkirjastamine, siis nüüd on meil tegelikult juba ka e-lapsehoiuteenus ja e-lapsehoidjad.
Robootikaga siin siiski veel tegemist pole. Kohal on ikka head ja armsad lihast ning luust lapsehoidjad, kuid teenust pakutakse distantsilt. 2021. aasta sügissemestril alustas kutseõppe osakond lapsehoidja õppekaval koostööd mittetulundusühinguga Kideo, kes vastavat teenust KideoCall nime all hetkel Eestis ametlikult pakub ja saab tulevikus ühtlasi olla ka meie kutsetunnistusega lapsehoidjate üks tööandjatest.

Lapsed e-hoius aktiivsed ja õnnelikud

Üle kümne aasta nii alus- ja üldharidus kui ka noorsootöö valdkonnas töötanud Liis Vääna sõnul on KideoCall loonud e-lapsehoidmise teenuse, mis lahendab ühe lapsevanemate ja tööandjate suure probleemi – kuidas töötada kodukontoris efektiivselt, kui samal ajal on kodus eelkooliealised lapsed, kes vajavad tähelepanu ja janunevad uute tegemiste järele ning kuidas teha seda viisil, mis toetaks lapse arengut, mitte ei suurendaks veelgi passiivset ekraaniaega?
Kaks aastat tagasi, mil idee autor Liis Siiroja oma mõttega NULA ühiskondlike lahenduste inkubaatorisse valiti, polnud keegi taolisest teenusest midagi kuulnud. Nüüdseks on KideoCall hoidnud üle 200 lapse ja teinud kokku üle 500 tunni e-hoide. 96% vanematest tõdeb e-hoiu järgselt, et lapsed olid õnnelikud ja aktiivselt tegevuses ning vanemad said väga hästi tööle või muule vajalikule keskenduda.

Videokõne koolitatud lapsehoidjaga pakub lapsele seda, mida ükski passiivne ekraaniaeg ei võimalda: inimlikku tähelepanu, suhtlust, konkreetsest lapsest lähtuvat liikuvat ja arendavat tegevust.


 E-lapsehoidjad mängivad ja õpivad 3–8-aastaste lastega videokõne vahendusel. Videokõne koolitatud lapsehoidjaga pakub lapsele seda, mida ükski passiivne ekraaniaeg ei võimalda: inimlikku tähelepanu, suhtlust, konkreetsest lapsest lähtuvat liikuvat ja arendavat tegevust. E-hoid on lapsele kvaliteetaeg lapsehoidjaga või mänguaeg teise pere lapsega lapsehoidja toetusel. Seega on e-lapsehoidja ikka päris inimene ja päris lapsehoidja, tema töökeskkonnaks on aga videokõne platvorm, läbi mille osutub võimalikuks lastega mängimine ja koos õppimine. Lapsed ise võivad aga asuda parasjagu mistahes Eesti otsas või lausa teispool maakera. Ka lapsehoidja saab tööd teha kas kodus, suvilas või hoopiski näiteks Hispaanias.


E-lapsehoidja tuleb appi vanematele, kes töötavad kodukontoris ning vajavad oma eelkooliealistele lastele 1-2 tunniks hoidjat. Lapsevanema ja hoidja aega hoiab kokku teenuse toimumine üle videokõne. Tegevused lastega sarnanevad klassikalisele lapsehoidmisele: hoidja ja laps(ed) mängivad lauamänge, jutustavad, joonistavad, ehitavad legodest, mängivad peitust, laulavad, tantsivad, õpivad, arutlevad maailma veidruste üle ja palju muudki. 
 Kindlasti võib see jutt kõlada esimese hooga veidralt, uskumatult ja paneb kulmu kergitama: seda olen teinud isegi ja sama on tundnud ka e-lapsehoidja Liis. Kuidas on võimalik, et kuskil on keegi, kes lihtsalt läbi arvutiekraani saab kohe esimesel korral lapsega jutule ja suudab tema huvi üleval hoida ja kaugusest juhendatavatel tegevustel tähelepanu hoida terve tunni või isegi kaks? Liis on kahe aastaga teinud e-lapsehoidjana väga palju kõnesid ning julgeb anda garantii – see tõesti töötab.

aasta alguses proovisin ka ise analoogseid tegevusi, mis olid pigem küll suunatud laste pidude sisustamisele kostümeeritud mängujuhtide näol, kuid pidasin seda lahendust pigem ajutiseks (loe: kui koroona aeg läbi saab, siis enam vajadust pole). Võta näpust! Uued ajad, uued kombed ja digivõimalused on ehk et pigem loonud e-lapsehoiuteenuse kui ühte alternatiivse lahenduse lapsehoiuteenuse pakkumisel.

E-lapsehoidja töö on loov

Liis Vääna iseloomustab hetkel KidoCallis töötavaid lapsehoidjaid järgmiselt:
„Nad on head kuulajad, märkavad detaile, aitavad lapsel oma lugu luua, on toeks vanemale just siis, kui peres seda kõige rohkem vajatakse. Meie hoidjad teevad mänguliselt selgeks ka tähed, numbrid ja aastaringi, pole küsimus uurida välja, mis juhtus dinosaurustega ja kumb oli ikkagi enne, kas muna või kana“.
KideoCalli ja Tartu Tervishoiu Kõrgkooli koostöö annab lapsehoidja õppekaval õppijatele võimaluse õppida esimeste seas Eestis e-lapsehoidmise eripärasid ja saada praktiline kogemus teenusepakkuja juures, mis aitab peresid meie muutunud maailmas. Töö on loov, hoiab vaimu vormis ning seda on võimalik teha kodust lahkumata paindliku graafiku alusel. Olemas peab olema võimalus ja oskused videokõnede tegemiseks, kogemused ja isikuomadused iga võõra lapsega kiiresti kontakti loomiseks ning soov muuta oma panusega maailma, kus lastel on liiga palju passiivset ekraaniaega.

KideoCall

Tartu Tervishoiu Kõrgkooli lapsehoidja õppekava õppurid praktiseerivad 2021/22. õppeaastal e-lapsehoidjatena valikaine „Teenus kogukonnale“ raames.