Kas PCOS sümptomeid on võimalik leevendada?

PCOS. Foto: Pixabay/Silvia

Share

Kui menstruaaltsükkel on ebaregulaarne, rasestumine ei ole õnnestunud, näo piirkonnas turritavad ebasobilikud karvad, meeleolu kõigub ja pidev magusaisu tõstab kaalu, võib põhjuseks olla polütsüstiliste munasarjade sündroom (PCOS).

PCOS on üks sagedaseim endokriinne diagnoos, mida esineb kuni 25% viljakas eas naistel ning on üks peamisi viljatuse põhjustajaid. Kuigi PCOSi seostatakse nii insuliiniresistentsuse, kroonilise põletiku kui ka stressiga, ei ole tema tekkemehhanism täpselt teada ning ühene ja tõhus ravi puudub. Siiski leiavad uuemad uuringud, et lisaks välisele sekkumisele saab naine ka ise enda jaoks palju ära teha – olulist abi saab elustiili ja kehalise aktiivsuse muutustest.

Sümptomite äratundmine

PCOSil on kolm peamist sümptomit: ebaregulaarne menstruatsioon, anovulatsioon ja hüperandrogenism. Menstruatsioonitsükli pikkus võib varieeruda väga suurel määral, samuti võib menstruatsioon hoopis puududa. Tsükli düsfunktsioon ei lase munarakkudel küpseda ning ovulatsioonil toimuda. Seetõttu võib lapseootele jäämine olla keerukas. Hüperandogenism ehk kõrge meessuguhormoonide tase võib väljenduda nii hirsutismi ehk liigse karvakasvu kui alopeetsia ehk meestüüpi juuste väljalangemisena.

Lisaks kuuluvad sümptomite hulka akne, suurenenud söögiisu (või ka magusaisu), kaalutõus, meeleoluhäired. Meeleoluhäired on samas sageli tingitud rahulolematusest oma kehaga ja suutmatusest mõista kehas toimuvaid protsesse.

PCOSi diagnoosimine

PCOSi hindamisel lähtutakse peamiselt sümptomaatikast, kuid munasarjade vaatlemiseks saab kasutada ka tupesisest ultraheliuuringut. Siiski tõdetakse, et kõik polütsüstilised munasarjad ei tähenda automaatselt PCOSi diagnoosi.

Rahvusvaheliselt on kasutusel mitmeid erinevaid haigusspetsiifilisi küsimustikke. Ühiselt leiavad kõik, et PCOSi diagnoosimisel võib lähtuda kolmest peamisest kriteeriumist: naise vanus 18-45 aastat, menstruaalne düsfunktsioon ning kliiniline ja/või biokeemiline hüperandrogenism. Ultraheliuuringul lisanduvad polütsüstilised munasarjad annavad lisakinnituse.

PCOSi ravi

Käesoleval hetkel ei ole ühest ja tõhusat PCOSi ravi ning erinevate ravivõimaluste kohta ei ole piisavalt uuringuid. Naiste tervisega seotud elukvaliteedi parandamisel lähtutakse sümptomite leevendamisest ja proovitakse ennetada pikaajaliste tüsistuste teket.

Et PCOSi diagnoosiga naised on sageli ülekaalulised, soovitatakse metaboolse funktsiooni ja fertiilsuse parandamiseks esmajoones kaalu alandamist. Samuti on esmavalikus kasutusel suukaudsed kontratseptiivid, tsükliline progestiin, hormonaalspiraal ja metformiin. Kasutatakse ka laproskoopilist munasarjade drillimist, mille käigus tehakse munasarja kapslisse mõned sisselõiked, samuti on levinud soovituseks kehaväline viljastamine (IVF). Siiski tuleb arvesse võtta, et drillimise käigus tekkinud ovulatsioon on ajutine ja IVFi õnnestumise protsent on 25.

Kui kõik välised sekkumised ei ole andnud tulemust või ei ole naine soovinud neid kasutada – mis võiks veel abiks olla?

Kehaline aktiivsus toob muutuse

Hiljutistes uuringutes on leidnud kinnitust regulaarse treeningu positiivne mõju PCOS sümptomitele ning elustiilimuutuste positiivne mõju tervisliku kehakaalu ja kardiovaskulaarse vormi säilitamisel. Kehalise aktiivsuse muutuste puhul on märgitud nii üldise liikumisaktiivsuse tõstmist, aeroobset treeningut, jõutreeningut aga ka hormoonvõimlemist, mis on spetsiifilisema suunitlusega just polütsüstiliste munasarjade sündroomi puhul, aga ka muude kõrvalekallete korral reproduktiivtervises.

2020. aastal läbi viidud PubMedi süstemaatiline ülevaade soovitab PCOSiga naistele intensiivset aeroobset treeningut ja jõutreeningut, et tõsta insuliinitundlikkust ja alandada androgeenide taset. Rahvusvaheline PCOS-võrgustik on andnud välja 166 soovitust ja tegevusjuhist, et tagada järjepidev toetus PCOSiga naiste tervisekäitumises. Kuigi nende esmaseks ravisoovituseks on farmakoloogiline lähenemine, peetakse oluliseks ka muudatusi elustiilis ja kehalist aktiivsust. Võrgustiku soovitused on sarnased Maailma Terviseorganisatsiooni soovitustele ning kattuvad 2020. aasta uuringu soovitustega.

Veel on 2020. aastal läbi viidud üks PCOSi sümptomite leevendamise seisukohast huvipakkuv uuring. Nimelt leitakse, et spetsiifiline terapeutiline harjutus Endo-Gym® (lühend endocrine gymnastics ingl k, vabatõlge eesti keeles “hormoonvõimlemine”) omab positiivset mõju naise hormonaalsest tasakaalutusest tekkinud terviseseisundite leevendamisel. Hormoonvõimlemise mõju 18-45-aastaste naiste reproduktiivtervisele, sealhulgas PCOSile oli üllatav. Uuringus vaadeldud sümptomaatika taandus oluliselt (sõltuvalt sümptomist 30-82,2%, sh PCOS sümptomid taandusid 82,2%).

Selleks, et selgitada rahvusvahelise PCOSi võrgustiku soovitatud aeroobse treeningu ja hormoonvõimlemise harjutuste mõju PCOS sümptomitele, on ka Tartu Tervishoiu Kõrgkooli lõputöö raames käimas uuring „Hormoonvõimlemise ja aeroobse treeningu mõju polütsüstiliste munasarjade sündroomi (PCOS) sümptomitele 18-45aastaste naiste hulgas“. Tulemusi on oodata 2023. aasta suveks. Lisainfot leiab www.minaolenginaine.ee/pcos_uuring/ või kirjutades uuringu läbiviijale
katri.ristal@gmail.com.