Hoolidesja hoolitsedes!

Share

Digitaalsete õppematerjalide kasutamine on viimaste aastate jooksul üha enam kõneainet pakkunud. E-õpikute populaarsus tõusis järsult pandeemia tingimustes, luues võimalusi õppetöö jätkumiseks kaugõppe vormis. Digilahendused täiendavad õpetamis- ja õppimisprotsessi, pakkudes paindlikke lahendusi õppematerjalide kordamiseks ja õpitu kinnistamiseks. Sealjuures on oluline tagada e-õppevahendite ligipääsetavus ja tasuta kättesaadavus.

Enne suvepuhkusele minekut valmis digitaalne õppevara „Hoolides ja hoolitsedes“. E-õpik aitab kaasa vajalike teadmiste omandamisele hooldustöötaja elukutse õppimisel ning on toetavaks materjaliks ka hooldustoimingute ja sellega seotud teemade õpetamisel. E-õpiku sihtgrupiks on peaasjalikult õppivad või juba praktiseerivad hooldustöötajad, tegevusjuhendaja ja õe õppekava õpilased ja õppejõud, tervishoiu ja sotsiaaltöö valdkonna spetsialistid ja omastehooldajad.

E-õpik on uuendatud versioon samanimelisest paberkujul õpikust, mis avaldati 2015. aastal. Õppevara uuendamise protsessis osalesid nii õppejõud kõrgkoolist kui ka spetsialistid Tartu Ülikooli Kliinikumist. Iga peatüki lõpus on õpitu kinnistamiseks nii enesekontrolliküsimused kui ka pikemad aruteluküsimused. E-õpiku peatükid on teemade kaupa liigendatud ning kergesti leitavad.

Hoolides ja hoolitsedes!


Esimesed peatükid annavad ülevaate arengupsühholoogia erinevatest käsitlustest, samuti arutletakse tervena vananemise võimalike viiside üle. Käsitletakse põhjalikult mitmeid suhtlemisega seotud aspekte – millised on suhtlemist soodustavad ja takistavad tegurid? Millist rolli mängib oskuslik suhtlemine hooldustöötaja igapäevatöös?

Ergonoomika peatükki on täiendatud videotega, kus selgitatakse ergonoomilisi ja võimalikult ohutuid siirdumise metoodeid, millega puutuvad igapäevaselt kokku nii hooldustöötajad kui ka omastehooldajad. Videomaterjale on võimalik õppijale sobival hetkel mitu korda üle vaadata ning seeläbi õpitut kinnistada. See on omakorda väärtuslik hetkedel, kui on näiteks soov praktikumis omandatut korrata – samuti on võimalik õppijal tehniliselt täpsust nõudvaid siirdumisi üksikasjalikult uurida ning ise läbi proovida.

E-õpikus tutvustatakse mitmeid aktiveerivaid tegevusi – võimalusi patsiendi aktiveerimiseks ja motiveerimiseks. Näiteks kirjeldatakse, kuidas mõjutab aiandusteraapiaga tegelemine vaimset ja füüsilist heaolu ning millist abi saab kirjandusravist ehk biblioteraapiast. Lisaks pööratakse tähelepanu eneseabivõtete rakendamisele, mis on suunatud just omastehooldajate vaimse tervise hoidmiseks ja läbipõlemise ennetamiseks.

„Hoolides ja hoolitsedes“ e-õpikus on leitavad praktilised näpunäited ja suunised erinevate hooldustoimingutega seotud tegevuste läbiviimiseks – käsitletakse eluliste näitajate mõõtmist, ravimite manustamise põhimõtteid ja toitumise ja eritamisega seotud tegevusi. Õpikust leiab õppevideoid nii epitsüstostoomi hoolduse kui ka stoomikoti vahetamise kohta.
E-õpik on tasuta kättesaadav kõigile huvilistele veebiaadressil www.hoolidesjahoolitsedes.ee. Samuti on digitaalne õppematerjal laetud üles e-koolikoti keskkonda. E-õpiku valmimist rahastati Euroopa Sotsiaalfondi meetmest „Kaasaegse ja uuendusliku õppevara arendamine ja kasutuselevõtt“.