LAADIMINE

Kirjuta otsingusõna

Kuidas säilitada oma silmade tervis distantsõppe ajal?

Jaga

Marit-Jenna Seppar, füsioterapeudi õppekava 1. kursuse üliõpilane

Distantsõpe on kestnud juba üpris kaua ning kindlasti igaüks, kes on kogenud tööd arvuti taga sellel ajal, teab või on mõelnud, kuidas säilitada oma silmade tervis sel keerulisel ajal.

Siinkohal jagan paar näpunäidet ja tutvustan ka harjutusi, mis aitavad leevendada silmas tekkinud pinget.

Esimene nipp, mida arvatavasti kõik teavad, on töötamine valgusküllases ruumis. Töökoht peab olema hästi valgustatud selleks, et silm ei peaks pingutama veelgi rohkem, et lihtsalt näha klaviatuuri. Piisab ka lihtsalt ülipikast loengust või veelgi pikemast kodutööst, et silmad väsiks.


Foto: Pexels/nataliya-vaitkevich

Teiseks, neil, kellel esineb silma kuivus pikemaajalise pingutuse järel, on vaja leida niisutavad tilgad, enne ostmist kindlasti pöörduda silmaarsti poole.

Kolmandaks soovitan iga päev teha harjutusi, mis on suunatud pinge maandamiseks silmades ja nende ümber olevates lihastes. Selleks on olemas spetsiaalsed äpid, mida saab telefoni laadida ning iga päev kodus teha, isiklikult kasutan neid enne magamaminemist.

Järgmisena sooviksin tuua näiteid harjutustest, mis leevendavad pingeid silmades:

  • Siruta käsi enda ette välja, pöial silmade kõrgusel ja suunatud lakke („like” positsioon). Üks silm on kinni, teine on fokusseeritud pöidlale. Seejärel pane teine silm kinni ja esimene vaatab pöialt. Niiviisi vaheldumisi, 10 korda kummagi silmaga.
  • Fokusseeri oma pilk mingil konkreetsel objektil, mis asub lähedal, silmade kõrgusel, näiteks pastakaots, mida saab hoida käes. Seejärel fokusseeri pilk mingil kaugel asuval objektil, näiteks ukselink koridoris (peab olema valgustatud!). Jälle 10 korda ja vaheldumisi.
  • Kata avatud silmad oma peopesadega ning pimedas püüa „lõdvestada” oma silmad (see ei ole võrdne tule kustutamisega ruumis).

Kõikide harjutuste lõpus on kindlasti vaja lõdvestada. Mis puudutab silmi, siis seda saab teha õrna massaažiga. Sule silmad ning masseeri õrnalt silmi ja nende ümbrust. Väldi valutunde tekkimist!

Kanna hoolt oma tervise eest ja tervis ei vea sind alt!

Jäta kommentaar

Your email address will not be published. Required fields are marked *