Üha enam pööratakse tähelepanu enda tervisele ja üldisele heaolule – seda nii individuaalselt kui ka töökeskkonnas. Tartu Tervishoiu Kõrgkool on samuti suunanud fookuse tervisedendusele ühiskonnas, aga ka õppehoones kohapeal.
Tervisest räägitakse üha enam, aga mis see on? Tervis ei tähenda ainult, et puudub haigus. Maailma Terviseorganisatsioon on defineerinud seda kui inimese füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisundit. Seega hõlmab see mõiste mitmeid erinevaid aspekte nagu näiteks toitumine, liikumine, uni, vaimne tervis, haiguste ennetamine ja ravimine ning sotsiaalne heaolu. Viimastel aastatel on enamik meist kogenud tavapärasest rohkem pinget ja ebakindlust ning kõik see on kandunud paratamatult ka töö- ja õpikeskkonda. Hirm, ärevus, stress, unehäired ja keskendumisvõime vähenemine vähendab tööviljakust ning võib põhjustada läbipõlemist. Seega leiame Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis, et neid teemasid tuleb teadvustada ning nendega tegeleda.
Püüdleme selle poole, et meie kogukond oleks terviseteadlikum, ent lisaks sellele väärtustame ja toetame enda töötajate ning õppurite tervist ja heaolu. Head ideed sünnivad üheskoos – eriti kui jagatakse ühiseid väärtusi. Alates 2012. aastast oleme Tervist Edendavate Töökohtade võrgustiku liikmed, mida juhib Tervise Arengu Instituut (TAI). Töötajatel on läbi aastate olnud võimalik osaleda erinevatel võrgustiku ühisüritusel, koolitustel ja aruteludel ning sealt on saanud alguse ka meie traditsiooniline südamekuu tähistamine.
Samuti liitusime 2021. aastal Rahvusvahelise Üliõpilasspordi Liidu (FISU) algatusega Healthy Campus – Tervist Edendav Kõrgkool. Programm on mõeldud töötajate, õppurite ja kogukonna heaolu parendamiseks erinevates valdkondades nagu liikumine ja sport, toitumine, haiguste ennetus, riskikäitumine, vaimne ja sotsiaalne tervis ning keskkonnasäästlikkus. Hetkeseisuga oleme koos Siseakadeemiaga ainukesed haridusasutused Eestis, kes on projektiga liitunud. Oleme oma tegevusi kaardistanud ja sellega täitnud 100-st kriteeriumist 85 ning saavutanud kuldtaseme. Eesmärk on täita maksimum ja saada kõige kõrgem ehk plaatinatase. Eesmärk tulevikuks on teha koostööd teiste õppeasutustega nii Eestis kui ka teisel pool piiri, et õppida terviseteadlikkuse edendamist läbi teiste kogemuste.
Missugused võimalused on meie töötajatel ja õppuritel enda tervise hoidmiseks ja edendamiseks? Lisaks sellele, et meie kõrgkooli vahetus läheduses on kena park, kus on mõnus aktiivseid puhkepause teha, on kõigil võimalik kasutada jõusaali ning osaleda erinevates treeninggruppides. Töötajad, kes ei leia meelepärast tegevust kõrgkoolisiseselt, saavad igakuiselt taotleda sporditoetust. Üheks meeleolukamaks õppuritele ja töötajatele mõeldud spordiürituseks on rahvusvahelise üliõpilasspordi- ehk IDUS-päeva tähistamine. Lisaks mõõdukale füüsilisele koormusele ja ajude ragistamisele saab iga osaleja sealt mitmeks päevaks kaasa hea tuju.
Meie aktiivne üliõpilasesindus korraldab õppuritele regulaarselt ühisüritusi ja viib läbi erinevaid kampaaniaid sotsiaalse ja vaimse heaolu toetamiseks. Meie kõrgkoolipere seas on hinnatud võimalus kasutada psühholoogi abi. Lisaks sellele on meie hea partner aidanud läbi viia praktilisi koolitusi enesehoidmisest nii töötajatele kui ka õppuritele.
Nagu maailm on pidevas muutumises, nii oleme ka meie. Seetõttu on kõrgkoolis toimuvad terviseteemalised sündmused, projektid või teavituskampaaniad suunatud nii kõrgkooliperele kui ka kogukonnale üldisemalt. Tulevikus keskendume kindlasti rohkem ka keskkonnahoiule ja jätkusuutlikkuse edendamisele.
Sportimisvõimaluste kohta, nagu avatud treeninggrupid, võistlused jmt, saab rohkem informatsiooni Facebooki grupis TTHKK Sport või kirjutades e-posti aadressil tanelkaseorg@nooruse.ee. Töötajate treeningute kohta saab informatsiooni Facebooki grupis TTHKK Terviseklubi. Tervist Edendava Kõrgkooli sündmuste kalender on leitav kõrgkooli kodulehel: nooruse.ee/oppimine/uliopilaselu-ja-vaba-aeg/tervist-edendav-korgkool/.
Oma töötervishoiu ja tööohutuse valdkonnaga seonduvad ettepanekud võib alati julgelt edastada halduse ja töökeskkonna peaspetsialistile:
reelikavetemaeviik@nooruse.ee.